integracja sensoryczna
Dziecko od kuchni

Integracja sensoryczna

Maleńki człowiek od początku swojego życia otoczony jest mnóstwem napływających z każdej strony bodźców. 

zabawy sensoryczne

Dziecko codziennie widzi i dotyka  sporą ilość przedmiotów. Mają one różne  faktury, kształty…  Słyszy też sporo dźwięków. Czuje sporo zapachów. Czuje też własne ciało i jego możliwości rosnące wraz z wiekiem. Wszystkie te doświadczenia angażują układ sensoryczny.

Aby mały człowiek funkcjonował prawidłowo

Aby mały człowiek funkcjonował prawidłowo również jego zmysły muszą funkcjonować prawidłowo. Najbardziej nam znane zmysły to: wzrok, słuch, smak, węch oraz dotyk. Specjalistom pracującym z dziećmi równie bliskie są dwa pozostałe – zmysł przedsionkowy oraz proprioceptywny.

 Propriocepcja to czucie głębokie, pochodzące z więzadeł, stawów, mięśni… dzięki propriocepcji możemy np trafić widelcem do buzi nie trafiając uprzednio w czoło czy policzek. 🙂  Zmysł przedsionkowy, nazywany jest  zmysłem równowagi, dzięki niemu czujemy własne  ciało, wpływa  również na naszą koordynację, umiejętność czytania i wiele innych. Wszystkie zmysły to naczynia połączone. Jeśli proces ich  integracji przebiega prawidłowo – to świetnie 🙂 Odbiór świata jest dla nas wtedy przyjemnością. Jeśli jednak mózg ma problem z przetwarzaniem otoczenia to dotyk może boleć, ciało z nami nie współpracuje i świat nie jest dla nas komfortowy w odbiorze.

Zajęcia sensoryczne

Terapia integracji sensorycznej ma  na celu pomoc dzieciom z zaburzoną lub zbyt wolno rozwijającą się umiejętnością integracji bodźców. Wyzwaniem tych zajęć jest nauczenie dziecka jak reagować na wrażenia zmysłowe i radzić sobie z nimi.  Problemy z integracją bodźców według statystyk, najczęściej mają wcześniaki oraz dzieci które przyszły na świat przez cesarskie cięcie. W tym miejscu muszę podkreślić – istnieją przypadki w których intensywne zajęcia nie są wskazane.

Domowe zajęcia

Choć domowe zajęcia integracji sensorycznej nie zastąpią to tych  prowadzonych przez specjalistę, to mogą pomóc dziecku w codziennym funkcjonowaniu.  Większość z zadań dawanych dziecku do wykonania jest ogólnorozwojowa (wszystkie poniższe są bezpieczne) i może być wykonywana przez każde dziecko.  Moim zdaniem kuchnia jest  wręcz magiczną krainą, idealną na “trening” sensoryczny. 🙂  . Zapachy, różne doświadczenia dotykowe a także dźwięki mogą zapewnić terapię integracyjną, jakiej potrzebuje dziecko. Wszystko to w domowym zaciszu ( w formie zabawy) i  zupełnie za darmo. 🙂

Zabawy sensoryczne

integracja sensoryczna wpis
integracja sensoryczna wpis

Mały archeolog –  to zdecydowanie ulubione zajęcie mojego młodszego syna. Ok. jest to zajęcie trochę niechlujne… ale umówmy się – wszystko da się posprzątać 🙂 Zwłaszcza jeśli przed zabaw położysz na podłogę folię malarską lub obrus który zalega w szafie po ostatnich urodzinkach (są trwalsze niż folia malarska – przetestowane). Zabawa może się również odbywać w krzesełku do karmienia. Wszystko zależy od wieku dziecka. Do pojemnika lub miski wsypujesz mąkę a w niej chowasz przedmioty. U nas królują obecnie dinozaury ale figurki zwierzątek lub inne drobiazgi (których dziecko nie jest w stanie połknąć) też się sprawdzą. Zadaniem jest znalezienie przedmiotów. W przypadku alergii na gluten użyj mąki bezglutenowej. Mąka kokosowa spotęguje wrażenia dotykowe. Po tej zabawie przewiduję kąpiel z myciem włosów 🙂 Gwarantuję jednak świetną zabawę.

Water play : Pozwól swoim dzieciom umyć naczynia (łyżki, kubki z melaniny – nic ostrego i szklanego). Tak, ręcznie! Woda stanowi jedno z najlepszych dostępnych źródeł terapii sensorycznej. Przy okazji Twoje naczynia będą czyste. Jeśli nie… zawsze możesz je później wrzucić do zmywarki. 🙂

Perkusista: Odwróć kilka garnków lub misek i podaj dziecku łyżkę. Zmysł słuchu będzie “zachwycony” jeszcze bardziej niż Twój maluch. 🙂 Ja zwykle dołączam do dziecka i sama na chwilę staję się muzykiem.

Zmysł smaku : No cóż … co dzisiaj w menu? 😉 Pizzerinki – dla całej rodzinki

Lista którą warto przejrzeć

Na koniec przedstawiam listę objawów które mogą sugerować zaburzenia integracji sensorycznej u Twojego malca. W celu diagnozy należy udać się do specjalisty. Pojedynczy objaw nie musi być wskazaniem do diagnozy. Kilka z nich może być wyraźną wskazówką i dziecko powinno mieć wykonaną pełną diagnozę zaburzeń integracji sensorycznej.

 • niezgrabność ruchowa
 • chodzenie na palcach
 • zaburzenia równowagi
 • problemy z posługiwaniem się sztućcami czy nożyczkami
 • nieprawidłowy chwyt kredki
 • trudności w nauce
 • trudności w koncentracji
 • unikanie zabaw grupowych
 • zbyt wysoki lub niski poziom aktywności
 • agresja
 • wycofywanie się z kontaktów z innymi dziećmi
 • problemy z nauką jazdy na rowerze
 • unikanie zabaw na huśtawce, karuzeli
 • nadwrażliwość na światło
 • nadwrażliwość na dźwięki
 • unikanie kontaktu  z piaskiem, farbą do malowania palcami
 • silne reakcje na dotyk  twarzy, rąk i stóp 
 • wąski repertuar żywieniowy
 • nietolerancja nawet miękkich metek ubraniowych
 • zaburzenia mowy
 • silna niechęć do czesania włosów, szczotkowania zębów

Ps. Chętnie dzielę się swoją wiedzą, jeśli masz pytania dotyczące moich wpisów napisz :

E-mail: karolina@patynek.pl

Odsłony: 304

5 3 votes
Article Rating
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] integracji sensorycznej (więcej na ten temat przeczytasz tutaj-Integracja sensoryczna). Zbyt delikatne czucie sfery oralnej – aby poczuć się lepiej dziecko napycha sobie usta  […]

NederlandsEnglishFrançaisPolski